Top white facebook2x Top white twitter2x Top white youtube2x Top white instagram2x Top white phone2x 01243 572341 Top white email2x Email us Top white search2x Basket Login
Home / Events
Home / Events

Events

 

October 2022

Wednesday 5th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Friday 7th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Saturday 8th Optimist Open Meeting (CYC) Open Meetings
Saturday 8th 9th Cruiser Race Series (2 day event) Open Meetings book
Saturday 8th 9th 09:30 - 16:30 RYA Powerboat Level 2 Training book
Saturday 8th 9th 09:30 - 16:30 RYA Adult Dinghy Day Sailing Training book
Monday 10th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Monday 10th 17:30 - 18:30 BSC Exercise Classes Rowing & Paddlesports
Tuesday 11th 17:15 - 18:00 Coxed Rowing Session - Gentle Paddle Rowing & Paddlesports
Tuesday 11th 18:00 Bridge Supper House/Social book
Tuesday 11th 18:00 - 19:00 Coxed Rowing Session in Valiant Rowing & Paddlesports
Wednesday 12th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Wednesday 12th 19:30 Scottish Dancing House/Social
Friday 14th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Friday 14th 19:30 BSC 50/50 Lottery Draw House/Social
Friday 14th 19:30 BSC Friday Supper House/Social
Saturday 15th 16th 09:30 - 16:30 RYA Adult Dinghy Level 2 Training book
Saturday 15th 14:30 (CB/Q) Classic Day Boat Trafalgar Cup BSC Sailing
Sunday 16th 14:15 (CB) Optimist Autumn 5 & 6 BSC Sailing
Sunday 16th 14:30 (Q) Handicap Autumn 7 & 8, Scow Autumn 5 BSC Sailing
Monday 17th 21st RYA Dinghy Instructor (at ISC) Training
Monday 17th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Monday 17th 21st 09:30 - 16:30 RYA Youth Improvers (Stage 3/4) in Topper/Feva Training book
Monday 17th 21st 09:30 - 16:30 RYA Youth Improvers (Stage 3) in Oppies Training book
Monday 17th 21st 09:30 - 16:30 RYA Youth Next Steps (Stage 2) in Oppies Training book
Monday 17th 17:30 - 18:30 BSC Exercise Classes Rowing & Paddlesports
Tuesday 18th 17:15 - 18:00 Coxed Rowing Session - Gentle Paddle Rowing & Paddlesports
Tuesday 18th 18:00 - 19:00 Coxed Rowing Session in Valiant Rowing & Paddlesports
Wednesday 19th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Friday 21st 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Saturday 22nd Laser Fleet Dinner House/Social
Sunday 23rd 09:30 (CB) Cadet Super Sunday 7 BSC Sailing
Sunday 23rd 10:00 (Q) Finn, Laser, H'cap Class Series 13 & 14, Scow Autumn 6 BSC Sailing
Sunday 23rd 11:30 Sizzling Kitchen - Wood Fired Pizza House/Social
Monday 24th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Monday 24th 28th 09:00 - 17:00 RYA Dinghy Instructor Training book
Monday 24th 28th 09:30 - 16:30 RYA Youth Next Steps (Stage 2) in Topper/Feva Training book
Monday 24th 28th 09:30 - 16:30 RYA Youth Improvers (Stage 3) in Oppies Training book
Monday 24th 28th 09:30 - 16:30 RYA Youth Next Steps (Stage 2) in Oppies Training book
Monday 24th 17:30 - 18:30 BSC Exercise Classes Rowing & Paddlesports
Tuesday 25th 26th Harbour Series - Harvest Races Other Sailing
Tuesday 25th 11:00 Harbour Series - Harvest Races Day 1 Duty
Tuesday 25th 17:15 - 18:00 Coxed Rowing Session - Gentle Paddle Rowing & Paddlesports
Tuesday 25th 18:00 - 19:00 Coxed Rowing Session in Valiant Rowing & Paddlesports
Wednesday 26th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am
Wednesday 26th 11:00 Harbour Series - Harvest Races Day 2 Duty
Wednesday 26th 19:30 Scottish Dancing Provisional House/Social
Friday 28th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Saturday 29th 30th 09:30 - 16:30 RYA Powerboat Level 2 Training book
Saturday 29th 30th 09:30 - 16:30 RYA Adult Seamanship Skills Training book
Saturday 29th 11:00 (CB) Bitter End (F/M) 1 & 2, Bitter Sweet (Cadet) 1 & 2 BSC Sailing
Saturday 29th 18:30 Cadet Halloween Activities House/Social
Sunday 30th 11:00 (CB) Bitter End (F/M) 3 & 4, Bitter Sweet (Cadet) 3 & 4 BSC Sailing
Sunday 30th 12:45 BSC Roast Lunch *First Sitting* House/Social
Sunday 30th 13:30 BSC Roast Lunch *Second Sitting* House/Social
Monday 31st 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Monday 31st 17:30 - 18:30 BSC Exercise Classes Rowing & Paddlesports
 

November 2022

Wednesday 2nd 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am
Friday 4th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Saturday 5th Finn Fleet Dinner House/Social
Saturday 5th 08:30 - 19:00 RYA Short Range Radio Operators Course (DSC) and Exam Provisional Training
Saturday 5th 09:00 - 17:30 RYA Diesel Engine Course Provisional Training
Saturday 5th 6th 09:30 - 16:30 RYA Powerboat Level 2 Training book
Sunday 6th 10:00 (Q) Handicap Autumn 9 BSC Sailing
Monday 7th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Monday 7th 17:30 - 18:30 BSC Exercise Classes Rowing & Paddlesports
Monday 7th 18:30 BSC Film Night House/Social
Tuesday 8th 18:00 Bridge Supper House/Social book
Wednesday 9th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Wednesday 9th 08:30 - 19:00 RYA Short Range Radio Operators Course (DSC) and Exam Provisional Training
Wednesday 9th 19:30 Scottish Dancing House/Social
Friday 11th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Friday 11th 19:30 BSC Friday Supper House/Social
Friday 11th 19:30 BSC 50/50 Lottery Draw House/Social
Saturday 12th Cruiser and BBC Fleet Dinner House/Social
Sunday 13th 12:30 (Q) Handicap Autumn 10 & 11 BSC Sailing
Monday 14th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Monday 14th 17:30 - 18:30 BSC Exercise Classes Rowing & Paddlesports
Wednesday 16th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Friday 18th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Saturday 19th 11:00 BSC AGM House/Social
Saturday 19th 18:30 Classic Dayboat Dinner and Prize-Giving House/Social
Sunday 20th 13:00 BSC Laying Up Lunch House/Social
Monday 21st 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Monday 21st 17:30 - 18:30 BSC Exercise Classes Rowing & Paddlesports
Wednesday 23rd 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Wednesday 23rd 19:30 Scottish Dancing House/Social
Friday 25th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Saturday 26th Chichester Scow Dinner & Prize-Giving House/Social
Sunday 27th BSC Sunday Lunch House/Social
Sunday 27th 11:30 (Q) Handicap Autumn 12 & 13 BSC Sailing
Monday 28th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Monday 28th 17:30 - 18:30 BSC Exercise Classes Rowing & Paddlesports
Wednesday 30th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
 

December 2022

Thursday 1st 18:15 - 20:15 BSC Christmas Wreath Workshop (1) House/Social
Friday 2nd 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Friday 2nd 19:30 BSC Friday Supper House/Social
Sunday 4th 10:30 - 12:30 BSC Christmas Wreath Workshop (2) House/Social
Monday 5th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Monday 5th 17:30 - 18:30 BSC Exercise Classes Rowing & Paddlesports
Monday 5th 18:30 BSC Film Night House/Social
Tuesday 6th 18:00 Bridge Supper House/Social book
Wednesday 7th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Wednesday 7th 19:30 Scottish Dancing House/Social
Thursday 8th 12:30 Ladies Love Lunch House/Social
Friday 9th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Friday 9th 19:00 Optimistic Fleet Dinner House/Social
Friday 9th 19:30 BSC 50/50 Lottery Draw House/Social
Saturday 10th 08:30 - 19:00 RYA Short Range Radio Operators Course (DSC) and Exam Provisional Training
Sunday 11th 09:00 - 17:30 RYA Diesel Engine Course Provisional Training
Sunday 11th 12:00 (Q) Handicap Autumn 14 BSC Sailing
Monday 12th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Monday 12th 17:30 - 18:30 BSC Exercise Classes Rowing & Paddlesports
Wednesday 14th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Friday 16th Men's Lunch Provisional House/Social
Friday 16th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Saturday 17th 18th Harbour Series - Solstice Races Other Sailing
Saturday 17th 18th 09:30 - 16:30 RYA Powerboat Level 2 Training
Saturday 17th 11:00 Harbour Series - Solstice Races Day 1 Duty
Sunday 18th BSC Sunday Lunch House/Social
Sunday 18th 11:00 Harbour Series - Solstice Races Day 2 Duty
Monday 19th 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Monday 19th 17:30 - 18:30 BSC Exercise Classes Rowing & Paddlesports
Wednesday 21st 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
Friday 23rd 07:00 - 10:30 Coached rowing sessions - two sessions 7am and 9:30am Rowing & Paddlesports
 

January 2023

Tuesday 3rd Cadet End of Season Prize-Giving House/Social
Monday 9th 18:30 BSC Film Night House/Social
Wednesday 11th 09:00 - 12:00 A guided walk with the Birdman of Bosham House/Social
Wednesday 11th 19:30 Scottish Dancing House/Social
Friday 13th 19:30 BSC Friday Supper House/Social
Friday 13th 19:30 BSC 50/50 Lottery Draw House/Social
Thursday 19th 13th Apr 18:30 - 21:30 RYA Day Skipper Theory Provisional Training book
Sunday 22nd 09:00 - 17:30 RYA Diesel Engine Course Provisional Training
Tuesday 24th 18:00 Bridge Supper House/Social book
Wednesday 25th 19:30 Scottish Dancing House/Social
Saturday 28th 19:00 Burns Night House/Social
Sunday 29th BSC Sunday Lunch House/Social
 

February 2023

Sunday 19th 08:30 - 19:00 RYA Short Range Radio Operators Course (DSC) and Exam Provisional Training
Sunday 26th 09:00 - 17:30 RYA Diesel Engine Course Provisional Training
 

March 2023

Saturday 11th 12th Harbour Series - Spring Races Other Sailing
Saturday 11th 11:00 Harbour Series - Spring Races Day 1 Duty
Sunday 12th 08:30 - 19:00 RYA Short Range Radio Operators Course (DSC) and Exam Provisional Training
Sunday 12th 09:00 - 12:00 A guided walk with the Birdman of Bosham House/Social
Sunday 12th 11:00 Harbour Series - Spring Races Day 2 Duty
Sunday 19th 09:00 - 17:30 RYA Diesel Engine Course Provisional Training
 

April 2023

Thursday 6th 7th Harbour Series - Harvest Races Other Sailing
Thursday 6th 11:00 Harbour Series - Spring Races Day 1 Duty
Friday 7th 11:00 Harbour Series - Spring Races Day 2 Duty
© 2022 Bosham Sailing Club powered by Sailing Club Manager